wtorek, 19 czerwca 2012

Rozwarzasz złożenie wniosku do Rzecznika Praw Obywateskich o naruszenie Twoich praw?

Wniosek kierowany do Rzecznika jest wolny od opłat, nie wymaga zachowania szczególnej formy, lecz powinien zawierać oznaczenie wnioskodawcy oraz osoby, której wolności i praw sprawa dotyczy, a także określać przedmiot sprawy. 

Rzecznik po zapoznaniu się z każdym skierowanym do niego wnioskiem może:
1) podjąć sprawę,
2) poprzestać na wskazaniu wnioskodawcy przysługujących mu środków działania,
3) przekazać sprawę według właściwości,
4) nie podjąć sprawy– zawiadamiając o tym wnioskodawcę i osobę, której sprawa dotyczy.

Jeśli Rzecznik Spraw Obywatelskich zdecyduje się podjąć Twoją sprawę może on samodzielnie prowadzić postępowanie wyjaśniające, zwrócić się o zbadanie sprawy lub jej części do właściwych organów, w szczególności organów nadzoru, prokuratury, kontroli państwowej, zawodowej lub społecznej, zwrócić się do Sejmu o zlecenie Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenia kontroli dla zbadania określonej sprawy lub jej części.

Prowadząc postępowanie ma prawo zbadać, nawet bez uprzedzenia, każdą sprawę na miejscu, żądać złożenia wyjaśnień, przedstawienia akt każdej sprawy prowadzonej przez naczelne i centralne organy administracji państwowej, organy administracji rządowej, organy organizacji spółdzielczych, społecznych, zawodowych i społeczno-zawodowych oraz organy jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, a także organy jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych, żądać przedłożenia informacji o stanie sprawy prowadzonej przez sądy, a także prokuraturę i inne organy ścigania oraz żądać do wglądu akt sądowych i prokuratorskich oraz akt innych organów ścigania po zakończeniu postępowania i zapadnięciu rozstrzygnięcia, zlecać sporządzanie ekspertyz i opinii.
Po zbadaniu sprawy Rzecznik może jeśli stwierdził naruszenie wolności i praw człowieka i obywatela skierować wystąpienie do organu, organizacji lub instytucji, w których działalności naruszenie nastąpiło. Nie może jednak naruszać niezawisłości sędziowskiej. W pozostałych przypadkach zwraca się do organu nadrzędnego nad jednostką z wnioskiem o zastosowanie środków przewidzianych w przepisach prawa, żąda wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych, jak również bierze udział w każdym toczącym się już postępowaniu na prawach przysługujących prokuratorowi. Żąda wszczęcia przez uprawnionego oskarżyciela postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa ścigane z urzędu, zwraca się o wszczęcie postępowania administracyjnego, wnosi skargi do sądu administracyjnego, a także uczestniczy w tych postępowaniach na prawach przysługujących prokuratorowi. Wystąpić z wnioskiem o ukaranie, a także o uchylenie prawomocnego rozstrzygnięcia w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, wnosi kasację lub rewizję nadzwyczajną od prawomocnego orzeczenia. Może żądać wszczęcia postępowania dyscyplinarnego lub zastosowania sankcji służbowych.

Organ, organizacja lub instytucja, do których zostało skierowane wystąpienie, obowiązane są bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 30 dni, poinformować Rzecznika o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku. W wypadku gdy Rzecznik nie podziela tego stanowiska, może zwrócić się do właściwej jednostki nadrzędnej o podjęcie odpowiednich działań.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz