środa, 16 listopada 2011

Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada Dniem Pracownika Socjalnego

Co roku 21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. W tym dniu przyznane są nagrody specjalne Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Pomoc społeczna jest instytucją polityki państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Jednostkami organizacyjnymi  na naszym obszarze są:
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, w Krakowie, agenda zamiejscowa w Tarnowie, al. Solidarności 5-9  
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Windakiewicza 9/5 w Bochni
Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Kolejowa 14 w Bochnia
Dom Pomocy Społecznej, ul. Karolina 14d w Bochni
Placówkę Specjalistycznego Poradnictwa, w tym rodzinnego: Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych ul. Windakiewicza 9/5 w Bochni
Ośrodek Wsparcia i Ośrodek Interwencji Kryzysowej ul. Karolina 14F w Bochni.
Pracownicy tych placówek zajmują się na co dzień udzielaniem pomocy osobom i rodzinom w szczególności z powodu: ubóstwa,  sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Ich praca nie należy do lekkich. Na co dzień spotykają ludzi w trudnych sytuacjach życiowych. Skąd czerpią optymizm i siłę do pracy? Z poczucia misji i powołania, które umacnia ich w przekonaniu, że działają w słusznej sprawie i pomagają nie tylko dzięki narzędziom w jakie wyposażyło ich państwo ale często dobrym słowem i uśmiechem. Zdarza się że ich intencje nie są właściwe odbierane przez osoby, którym chcą pomagać. Muszą wtedy wykazywać się dużą cierpliwością, wyrozumiałością i empatią. Co oprócz tych cech musi spełniać pracownik socjalny? Pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków: posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna, do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie.
Każda praca niesie ze sobą trudności ale staje się przyjemna gdy inni ją doceniają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz